شهر هوشمند » یادداشت ها
کد خبر : 913
سه شنبه - ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۲
شهری بدون خودرو، بدون خیابان، بدون کربن

بررسی پروژه نیوم | NEOM

نیوم بخشی از چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی است، طرحی که می‌خواهد وابستگی عربستان به نفت را کاهش دهد و اقتصاد آن را متنوع کند و بخش‌های خدمات عمومی را توسعه دهد. محمد بن سلمان،‌ ولیعهد عربستان سعودی، در معرفی پروژه نیوم چنین می‌گوید:

من به شما The Line را معرفی می کنم، شهری با یک میلیون نفر جمعیت، ۱۷۰ کیلومتر طول که ۹۵ درصد طبیعت را درون نیوم نگه داشته است. شهری بدون خودرو، بدون خیابان و بدون کربن است.

نیوم دارای دو منطقه به نام های The Line و OXAGON است. در بخشی از چشم‌انداز این شهر چنین آمده است: شهرهای مدرن پایدار نیستند. آینده‌ای وجود دارد، نام آن The Line است. نیوم در شمال غرب عربستان در استان تبوک قرار گرفته است، در برنامه این شهر توجه زیادی به ترکیب تکنولوژی‌های شهر هوشمند و عملکرد گردشگری این شهر صورت گرفته است. این شهر در شمال دریای سرخ، شرق مصر و جنوب اسرائیل و اردن قرار دارد. مساحت آن ۲۶۵۰۰ کیلومتر مربع است که ۴۶۰ کیلومتر در امتداد ساحل دریای سرخ توسعه خواهد یافت.

توسعه این پروژه با ۵۰۰ میلیارد دلار، که از محل سرمایه اولیه شرکتی با همین نام که در اوایل سال ۲۰۱۹ تاسیس شده، تامین می‌شود. بخش اول این پروژه تا سال ۲۰۲۵ تکمیل خواهد شد و این پروژه تماما با تکیه بر انرژی های تجدید پذیر خواهد بود.

اولین بار نام نیوم توسط محمد بن سلمان در کنفرانس ابتکارهای سرمایه‌گذاری آینده در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۷ (۲ آبان ۱۳۹۶) در ریاض، ایده نیوم را مطرح کرد که بعدتر در سال ۲۰۱۸ مصر اعلام کردی می‌خواهد از طریق واگذاری اراضی خود را در پروژه نیوم مشارکت کند.

این پروژه به عنوان بخشی از چشم انداز عربستان سعودی 2030 پدید آمد: طرحی که به دنبال کاهش وابستگی عربستان سعودی به نفت، تنوع بخشیدن به اقتصاد آن، و توسعه بخش های خدمات عمومی است. در این طرح از روبات‌ها برای انجام وظایفی مانند تامین امنیت، تدارکات، تحویل در خانه و مراقبت استفاده خواهد و انرژی شهر صرفاً با نیروی باد و خورشید تامین می‌شود. همچنین نوآوری های دیگری در زیرساخت ها و جابجایی پیش بینی شده است.

در اوایل تابستان ۲۰۲۰ شرکت آمریکایی Air Products & Chemicals وارد پروژه شد و پیش بینی شده است که بزرگترین کارخانه هیدروژن سبز جهان با بودجه‌ی ۵ میلیارد دلاری در این کشور ساخته خواهد شد. پژوهشگران شرکت Enapter در آمان معتقدند هیدروژن سبز می‌تواند به طور کامل جایگزین سوخت‌های فسیلی شود که نقش مهمی در کربن زدایی دارد.

این پروژه به عنوان انقلابی در زندگی شهری شناخته شده و از مهم‌ترین ویژگی‌های آن می توان به نبود خودرو، استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، رفت‌وآمد‌ حداکثر ۲۰ دقیقه‌ای، شهری ادغام شده با طبیعت و در نهایت بهره‌مندی از جدیدترین تکنولوژی‌ها اشاره کرد.

نیوم از چهارده بخش تشکیل شده است:

در وبسایت پروژه بخش‌های مختلف آن به صورت زیر معرفی شده است:

طراحی وساخت

نیوم با اتکا بر پایداری به عنوان یک اصل اساسی، خواهد توانست در صنعت ساخت و ساز تغییر ایجاد کند و مسیری مشخص برای برنامه‌ریزی، طراحی و در نهایت ایجاد جوامع آینده ایجاد کند.

آموزش

به طور کلی، فرهنگ نيوم بر روی یادگیری از طریق انجام، ترکیب دانش، خلاقیت و تفکر انتقادی تمرکز دارد که با استفاده از آخرین فناوری و ذهنیت دیجیتال به دنبال حل مشکلات فرداست. در نیوم، ما با ایجاد یک اکوسیستم یادگیری قراردادی برای همه شهروندان، این فرهنگ را با جان و دل زندگی می‌کنیم.

انرژی

نیوم جایی است که حال و آینده انرژی های تجدیدپذیر به یکدیگر می‌رسند. به لطف موقعیت مکانی نیوم، نقطه برتری منحصر به فردی برای استفاده از انرژی خورشیدی و بادی در یک سیستم دوگانه خلاق ارائه شده و راه برای مرزهای استفاده از انرژی پاک هموار شده است.

تفریح و فرهنگ

موضوع فقط خوشگذرانی نیست. در نیوم، تفریح و فرهنگ در اصل به معنای قابل تغییر بودن است. نیوم به واسطه جمع‌آوری و ادغام فناوری‌ها و ایده‌های خلاق از سراسر جهان، او به تجارب آینده فکر میکند، جایی که «بیش‌شخصی‌سازی» و «شگفتی حسی» در مرکز توجه قرار دارند.

خدمات مالی

هدف بخش خدمات مالی دسترسی همگانی به خدمات مالی به واسطه دستیابی به راه‌حل‌های یکپارچه، پرداخت‌های صد در صد دیجیتالی، رابط‌های پیشرفته، سیستم‌های شناسایی بیومتریک و سایر فناوری‌های پیشرفته است.

مواد غذایی

نیوم در تلاش است تا در ارتباط با مواد غذایی به خودکفاترین شهر جهان تبدیل شود و بتواند غذاهایی متنوع و سالم برای شهروندانش فراهم آورد، در حالی که منابع طبیعی را حفظ کرده و ضایعات را کاهش دهد. بدین منظور، نیوم فناوری‌های جدید و موجود را با یکدیگر ادغام می‌کند که برای تغییر روش رشد و مصرف مواد غذایی طراحی شده‌اند.

سلامت

نیوم یک اکوسیستم یکپارچه سلامت، رفاه و بیوتکنولوژی ایجاد خواهد کرد که فراتر از مراقبت‌های پزشکی سنتی خواهد بود- یک سیستم ‌سر به سر بی‌مانند که کاملاً بر روی افراد متمرکز شده باشد. نیوم برای تبدیل شدن به یک معیار جهانی در زمینه سلامت و بهداشت، با مراقبت فراگیر و درمان‌هایی که در سطح جهانی باشند از فناوری، تحقیق و آموزش خلاق استفاده می‌کند.

تولید

حرکتی فراتر از سنت‌ها به سمت صنعت 4.0 با رویکردهایی کاملا پیشرفته. محرک اقتصاد دورانی، تولید غیر خطی، زنجیره تامین یکپارچه و نوآوری مبتنی بر تحقیق. چشم انداز کسب و کار پاک تر، هوشمندتر و جهانی تر.

رسانه‌ها

ایجاد مرکزی نو برای رسانه‌ها و صنایع خلاق در منطقه – به واسطه ایجاد اولین مرکز یکپارچه فیزیکی و تکنولوژیکی در جهان که بر تولید فیلم، بازی و نشر دیجیتال متمرکز است. این فروکاوی برای تکامل صنعت بدون میراث است. و آینده رسانه محسوب می‌شود.

پویایی

به آینده پویایی خوش آمدید. نیوم یک تغییر پارادایم است که نحوه تعامل مردم، طبیعت و فناوری را تغییر خواهد داد. در طراحی این شهر انسان محور، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری الهام‌بخش بوده است، به طوری که نوآوری حمل‌ونقل و یک اکوسیستم پویای پایدار و متصل را ممکن می‌سازد.

ورزش

چالشی که نیوم با آن روبه روست، یک مرکز جهانی بعدی ورزش محور است که فعالیت بدنی و خلاقانه‌ای را در هسته خود داشته باشد. نیوم به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که یک مقصد برتر برای رویدادهای ورزشی بزرگ باشد، با مارک‌های ورزشی جهانی همکاری داشته باشد، حامی یک سبک زندگی برجسته برای ساکنان و کمک به اقتصاد نوآورانه نیوم باشد.

دنیای دیجیتال و فناوری

مجازی سازی واقعیت و تحقق بخشیدن به واقعیت مجازی نخستین گام این بخش خواهد بود. ما از داده‌هایی استفاده می‌کنیم که برای انتخاب افراد احترام قائل است تا زندگی‌شان را از طریق خدماتی شخصی‌سازی ‌شده، پیش‌بینی‌ کننده و مستقل که به‌طور مستقیم با طبیعت یکی شده‌اند بهبود ببخشیم. شما مرکز توجه احساسات این دنیای شناختی هستید و مطمئن باشید که همینطور خواهد بود.

توریسم

نیوم مرزهای جدیدی را به وجود آورده است. و یکی از آخرین مکان‌های روی زمین است که در انتظار کاوش شماست.

در فضاهایی ناشناخته قدم بزنید و وارد دنیایی ناشناخته شوید، از کوه‌های کشف نشده بالا بروید و در دریاهای دست نخورده شنا کنید؛ به شکلی شگفت انگیز در همه این‌ها حیات دمیده شده است تا از آنها لذت ببرید. هر یک از مناطق گردشگری نیوم به نوبه خود یک شگفتی از طبیعت است، که نیرویی با زیبایی خارق‌العاده در خود دارد. نیوم با طبیعت در هم آمیخته و فناوری پیشرفته‌ای در خود دارد، و پیشگام راه‌های جدیدی برای زندگی و برای سفر است.

نیوم مکانی است که هرآنچه قبل‌تر در جهان وجود داشته را به چالش می‌کشد. طبیعت نامحدود. تفکر نامحدود. نیوم. مرزهایی نو.

آب

ایجاد آینده‌ای پایدار برای همگان. با به حداقل رساندن هزینه‌های آب، از بین بردن ضایعات و جلوگیری از آلودگی. این یعنی: بازیافت 100 درصد ضایعات، میزان خسارت به محیط زیست به صفر می‌رسد، انرژی های تجدیدپذیر و استخراج آب دریا. آب باید در جایی که به آن تعلق دارد باقی بماند – یعنی در طبیعت.